Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Henryka Lus
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Henryka Lus ur. 11.11.1940 r. w Błędowie w rodzinie z wieloletnią tradycją wycinankarską. Od 1969 roku mieszka w Łowiczu. Swoje umiejętności przejęła od swojej ciotki Jadwigi Klimkiewicz, siostry babci i Marianny Pietrzak – siostry mamy. W wieku 16 lat zaczęła z mamą robić dzbanuszki z kurzych wydmuszek oraz wycinanki na skup. W 1956 roku w Łowiczu został ogłoszony konkurs, w którym brała udział wykonując tasiemkę i wydmuszki. Za wycinanki, które wykonała otrzymała nagrodę z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1958 roku została przyjęta do Sztuki Łowickiej, gdzie chałupniczo wykonywała wszystkie rodzaje wycinanek i w ten sposób przepracowała w zakładzie 36 lat. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych dołączyła 29.04.1981 roku. Brała udział w cepeliadach, jarmarkach, kiermaszach oraz targach w: Łowiczu, Kutnie, Skierniewicach, Sannikach, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łącku, Kazimierzu Dolnym, Paryżu, Lyonie, Szwecji i Niemczech. Często prezentuje sposób wycinania dla dzieci i dorosłych w muzeach m.in. w Muzeum w Łowiczu, Maurzycach, Toruniu oraz w szkołach (w Łowiczu, Warszawie, Łodzi, Kartuzach, Józefowie koło Otwocka). W 1967 roku została delegowana przez Sztukę Łowicką i Polską Izbę Handlu Zagranicznego do domu towarowego Au Sprintem w Paryżu na wystawę i sprzedaż polskich wyrobów rękodzielniczych, natomiast w 1987 roku przez Orbis i Sztukę Łowicką na międzynarodowe targi turystyczne w Lyonie.


Wykonane przez Panią Henrykę Lus wycinanki można oglądać w muzeach m. in. w Łowiczu, Warszawie, Toruniu, Japonii, w centrum kultury w Bydgoszczy, w archiwum amerykańskiego ośrodka sztuk ludowych w USA. W 2011 roku była współuczestniczką w wykonywaniu największej łowickiej wycinanki, a w 2014 roku w wykonaniu największej łowickiej tasiemki. Od 2013 roku brała udział w projektach kalendarzy. Wykonana przez Panią Henrykę Lus wycinanka została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Uczestniczyła w wielu konkursach zdobywając nagrody i dyplomy:
  • Dyplom z zdobycie I miejsca we współzawodnictwie pracy w 1977 r.
  • II nagroda w konkursie: „Rękodzieło regionu łowickiego” w 2001 r. organizowanym przez Zarząd Fundacji Cepelia, Polską Sztukę i Rękodzieło w Warszawie i dyrektora Muzeum w Łowiczu.
  • Dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie „Wycinanka Łowicka Pamiątką z Polski” organizowanym przez Muzeum w Łowiczu i Polską Fundację Kulturalno-Oświatową z Orlando w USA w 2004 roku.
  • Dyplom za zajecie I miejsca w konkursie rękodzieło regionu łowickiego w 2009 roku pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.
  • Dyplom za przepracowanie 25 lat w spółdzielni pracy rękodzieła ludowego i artystycznego Sztuka Łowicka w Łowiczu
Za swoją działalność odznaczona została: Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Cepelii, odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym Krzyżem Zasługi.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]