Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Wiesław Jan Wysocki
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1950 - )
W 1974 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Teologicznym uzyskał magisterium na podstawie pracy „Martyrologia duchowieństwa w KL Stutthof 1939-1945”. Równolegle studiował filologię polską, którą ukończył na Uniwersytecie Łódzkim w 1978 r.. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Był zaangażowany w podziemnych strukturach „Solidarności” w Łowiczu, kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Należał do współorganizatorów poświęcenia sztandaru „Solidarności” im. Ks. Jerzego Popiełuszki. W 1990 r. był współorganizatorem i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Łowiczu współpracował jako dziennikarz z tygodnikiem „Kierunki” i „Tygodnikiem Mazowsze”. Współzałożyciel „Nowego Łowiczanina”.

W dorobku naukowym prof. Wysockiego są książki o wielkich postaciach naszej historii np. generale Auguście Emilu Fieldorfie, kardynale Stefanie Wyszyńskim. Jest, również autorem i redaktorem około 30 książek oraz wielu szkiców i artykułów historycznych, w tym również kilku książek o Łowiczu i regionie.

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]